@2020 STREZ CONCEPT

Jak zaprojektować siłownię?

Coraz więcej trenerów personalnych zauważa, że najbezpieczniej być ”na swoim” w przypadku, gdy z dnia na dzień mogą zamknąć ich klub i tym samym odciąć ich od klientów. Coraz więcej firm, które dbają o zdrowie fizyczne pracowników – teraz pozbawionych możliwości oferowania benefitów w postaci kart typu MultiSport i innych – podejmuje decyzję o zainwestowaniu w kameralne strefy treningowe w miejscach pracy.

Coraz częściej deweloperzy przy okazji planowania nowych inwestycji mieszkaniowych zauważają potrzebę uprawiania sportu w społeczeństwie i projektują coraz poważniejsze strefy rekreacyjne. No i rzecz jasna coraz więcej zwykłych bywalców siłowni, odciętych od możliwości uprawiania sportu w swoim lokalnym gymie decyduje się na przekształcenie części domowej przestrzeni w prywatne sanktuaria kultury fizycznej.


Jeśli chcesz wiedzieć na co mogą liczyć wspomniane osoby podejmując współpracę z nami zapraszamy Cię do lektury tego artykułu, gdzie na konkretnym przykładzie jednego z naszych ostatnich projektów opowiemy krok po kroku, odpowiadając na pytania: Co? Jak? i Dlaczego właśnie tak?

Projektem, którym zajmiemy się w kontekście tej opowieści będzie jeden ze wspominanych typów klientów, a konkretniej deweloper z większego miasta, który postawił sobie za cel, aby mieszkańcy jego osiedla odnaleźli w nim idealne miejsce do integracji, rekreacji, wypoczynku i sportu w jednym. Harmonia pożytku zarówno dla ciała jak i dla ducha. Wszystko w zaciszu domowego ogniska, w pięknych okolicznościach otoczenia natury.

Na samym wstępie zawsze zaznaczamy, że najważniejszy jest dla nas przysłowiowy atleta, czyli użytkownik docelowy. Czy jest to sportowiec, amator, osoba przechodząca rehabilitację, trójboista, dwuboista, crossfiter, gimnastyk, fighter, policjant, żołnierz, strażak itd. itp.


Poznanie potrzeb jest więc bardzo ważne, ponieważ rzutuje na ostateczną konfigurację sprzętu. Jako STreZ szczycimy się tym, że nasze urządzenia przemyślane są w taki sposób, aby można było je maksymalnie dostosować pod użytkownika. Przy tym jedno urządzenie można najczęściej wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów bez konieczności używania kilkunastu różnych maszyn, których głównym minusem jest to że szybko opróżniają portfel i zajmują cenną przestrzeń (a przypominamy, że rozmawiamy wciąż o lokalach dysponujących dość ograniczonym miejscem).


Musimy założyć, że atletą w przypadku tego projektu najczęściej będzie amator ALE nie możemy też wykluczyć potencjalnego sportowca lub osoby po prostu bardziej zaawansowanej treningowo, która z pewnością doceni dodatkowe zalety sprzętowe.

Zaznaczamy, że takich osób (świadomych treningowo) w naszym społeczeństwie każdego dnia jest coraz więcej i nie może być to grupa ignorowana – rozumiemy to doskonale. Dodatkowo uwzględniliśmy możliwość wprowadzenia warunków do pracy potencjalnym trenerom personalnym (żyjemy aktualnie w tak wygodnych czasach, że niekiedy to trener przyjeżdża do ciebie – nie oceniamy, stwierdzamy jedynie fakty 🙂 ).

Piękno naszego sprzętu polega na tym, że zapewnia możliwości bezpiecznego i intuicyjnego treningu osobie początkującej jednocześnie oferując możliwość użycia wielu dodatkowych akcesoriów i trenażerów, które doceni dopiero ktoś o specyficznych potrzebach – bardziej wymagający użytkownik.

Przykładowa siłownia rozmieszczona jest na planie kwadratu 8x8m. Jedna ściana całkowicie przeszklona stanowi punkt widokowy oraz przejście na patio. Oczywiście w przypadku projektu siłowni na zamkniętym osiedlu nie mamy konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na recepcję. Szatnie także znajdują się w oddzielnej części kompleksu. Mówimy więc o 64m2 powierzchni stricte treningowej.


Kontaktując się z nami inwestor zawsze może liczyć na pełne wsparcie już na etapie początkowych rozmów. Zwieńczeniem przygotowań jest zaprezentowanie skrupulatnej wizualizacji 3D w oparciu o dostarczoną dokumentację lub w razie potrzeby naszą wizję lokalną. Wartym zaznaczenia jest fakt, że nie tylko proponujemy poszczególne urządzenia i ich rozmieszczenie, ale także często dostrzegając potencjał i możliwości lokalu projektujemy dedykowane pod daną przestrzeń rozwiązanie konstrukcyjne – i tak właśnie było w tym wypadku.

Na sam początek zacznijmy jednak od podstaw, czyli od podłoża. Lokalizacja parterowa nie wymaga konieczności użycia szczególnie grubej warstwy gumowego podłoża z naszej oferty. Zamiast tego proponujemy klasyczne zestawienie puzzli o grubości 15mm. Jednak nawet tutaj szczegół robi różnicę, więc trzymamy się naszej sprawdzonej podłogi premium, która cechuje się zwiększoną żywotnością oraz odpowiednimi atestami.


Plan kwadratu jest bardzo korzystny pod kątem wyposażenia klubu ponieważ umożliwia symetryczny rozkład stref z optymalną ilością wolnej przestrzeni między nimi.


Core naszej siłowni stanowi więc symetryczna konstrukcja łącząca dwa stanowiska treningowe oraz podręczne moduły storage z dodatkowo zintegrowanym wyciągiem bloczkowym z pełną regulacją. Konstrukcje, które wybraliśmy jako bazę to bliźniacze stanowiska Power Rack Slim. Wersja slim była oczywistym wyborem biorąc pod uwagę kryterium oszczędności miejsca. Całość spięta została górnymi listwami, które w każdej chwili mogą także zostać uzbrojone w dodatkowe elementy takie jak drążki, wieszaki czy uchwyty wzbogacając ich bazową funkcję stabilizacyjną o kolejne zalety.

Klatki Power Rack oferują możliwości zarówno treningu wewnątrz jak i na zewnątrz konstrukcji. Benefitem treningu wewnątrz będzie możliwość wykorzystania precyzyjniejszych zabezpieczeń oraz treningu ze zmiennym oporem za pomocą zastosowania szpil z gumami typu powerband. Trening na zewnątrz przyda się kiedy wykonujemy ćwiczenia wymagające bardziej swobodnego toru ruchu sztangi lub zastosowania dodatkowych akcesoriów takich jak chociażby ruchome power arms, czy uchwyt landmine.
Zawsze dbamy o to, aby proponowany sprzęt był maksymalnie optymalny. Nie proponujemy akcesoriów, które wiemy, że nigdy nie zostaną użyte w danym miejscu (chyba, że klient wyraźnie o nie prosi 🙂 ). Mówiąc o optymalizacji musimy podkreślić rolę w organizacji sprzętu minimalistycznych (ale zupełnie w tym wypadku wystarczających) autorskich modułów storage, które maskują się dyskretnie w szkielecie konstrukcji treningowej. Klatki Power Rack z naszej oferty w odróżnieniu od Half Rack czy Multi Rack nie przewidują bazowo integrowania z elementami do składowania sprzętu (choć oczywiście dla upartych zawsze taką możliwość mają). Wobec tego zawsze w parze z nimi powinien iść właśnie oddzielny storage, który pomieści chociażby nasze talerze, sztangi i akcesoria.


Zwieńczeniem i jedynym asymetrycznym punktem całej konstrukcji jest wspomniany na początku wyciąg z regulacją wysokości bloczka. Dyskretny i oszczędzający miejsce – a przy tym nadal w pełni funkcjonalny. Dla miłośników klasycznej kulturystyki lub jako idealne narzędzie do treningu akcesoryjnego lub rehabilitacji.

Po drugiej stronie pomieszczenia ciągiem prezentuje się bateria urządzeń cardio. W większości są to na dzisiejsze standardy już niezbędne klasyki tzw. cardio funkcjonalnego. Tradycyjnym akcentem jest tutaj dodatkowa bieżnia elektryczna, która pozwoli wykonać najbezpieczniejszy trening mniej doświadczonym użytkownikom. Bieganie, pedałowanie czy wiosłowanie umili duże przeszklenie z widokiem na piękny ogród.

W taki właśnie sposób powstaje wspaniała strefa odpowiadająca na potrzeby każdego atlety – praktycznie bez wychodzenia z domu. Głęboko wierzymy, że takie miejsca jak to muszą być wykonane bezbłędnie, ponieważ pewnego dnia to właśnie one mogą w zupełności zastąpić nam wycieczki do globogymów. Z tego samego powodu nasze wyposażenie posiada cechy i trwałość w pełni komercyjnego sprzętu najwyższej klasy.

Jeśli chcesz być następną osobą, która otrzyma od nas wsparcie w postaci podobnego projektu na miarę TWOICH potrzeb – zapraszamy już dziś do kontaktu. Bezpośrednio od nas dowiesz się jeszcze dużo więcej.