Na pewno pierwszym krokiem w organizowaniu siłowni w domu jest zaplanowanie odpowiedniego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam, aby siłownia była większa i można było w niej zmieścić więcej sprzętu, trzeba na nią wygospodarować większe pomieszczenie. Natomiast, gdy planujemy zrobić mini siłownię, z powodzeniem wystarczy mniejsze lokum.
Zazwyczaj siłownie są urządzane w wolnostojących pokojach, w garażu, na poddaszu, czasem w garażu albo na działce. Każde miejsce jest dobre, do którego mamy dostęp. Jeżeli pomieszczenie jest wykończone, to mamy gotowe miejsce na siłownię. Jeżeli jest w stanie surowym, trzeba w nie zainwestować, wykończyć, wyremontować, gdy jest taka potrzeba. Dobrze jest przystosować je do przeznaczenia, w tym przypadku do ćwiczeń, które planujemy uprawiać w siłowni.
Siłownia domowa, jak każda sala do ćwiczeń, powinna mieć odpowiednią cyrkulację powietrza. Pomieszczenie musi być wentylowane. W przeciwnym razie, będziemy zmęczeni podwójnie, raz od wysiłku fizycznego, a dwa od zaduchu, jaki wytworzy się w trakcie treningu. Wentylacja umożliwi odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów, a także zapewni nam świeży oddech podczas ćwiczeń.
Posadzka w naszej siłowni powinna być antypoślizgowa. Nie warto wykładać podłogi gładkimi płytkami. Lepiej jak powierzchnia będzie chropowata lub zainwestujemy w powierzchnię gumową. W kontakcie z butami sportowymi sprawdza się ona doskonale. Wykładziny dywanowe nie są dobrym rozwiązaniem w siłowni.
Pomieszczenie dobrze jest pomalować farbą lateksową albo wykonać okładzinę z płytek ceramicznych.
Zalety siłowni domowej
Posiadanie własnej siłowni to duży komfort. Nie musimy wydawać pieniędzy na wejścia do siłowni w miejscu publicznym. Jeżeli na siłownię chodziła cała rodzina, tym lepiej, nie trzeba wydawać sporych sum na karnety dla wszystkich członków rodziny. Inwestycja w siłownię domową z czasem się zwróci.
Poza tym, w każdej chwili możemy zdecydować się na ćwiczenia. Nie musimy planować wyjścia z domu, czekania na swoją kolej w miejskiej siłowni. Możemy też być bardziej skoncentrowani na treningu, nikt nas nie rozprasza, chyba że ćwiczymy w gronie rodzinnym, ale to inny rodzaj rozproszenia uwagi, przyjemny i zrozumiały.
W domowym zaciszu możemy krok po kroku planować sobie zakup kolejnych przyrządów do ćwiczeń i to takich, na których się nam najlepiej ćwiczy. Rozłożenie zakupu sprzętu w czasie jest dużą zaletą. Na początek wystarczą nam dwa lub trzy przyrządy, a w miarę postępów, możemy dokupować kolejne.
Stopniowo, krok po kroku, możemy zbudować swoją siłownię domową. Rozpoczynamy od pomieszczenia, urządzenia go, zakupienia sprzętu i systematycznych treningów, które możemy planować stosownie do własnych potrzeb.