@2020 STREZ CONCEPT

Klub sportów walki na terenie dawnego zakonu – Exodus, Wilno

Powierzchnia:

160 m2

Lokalizacja:

Wilno

Klient:

Prywatny

Jak stary klasztor zmienić w klub sportów walki? Jak na niewielkiej przestrzeni zaplanować kilka stref treningowych? Jak wykorzystać niezwykły potencjał historyczny miejsca i wizję właściciela, który na sali treningowej zmienia ludzi? Poznaj Exodus – klub Jerzego – który mieliśmy przyjemność zrealizować w Wilnie.

Czy z tak ograniczonymi informacjami jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić?

Jerzy nie dowierzał, że z tak skromnymi materiałami będziemy w stanie cokolwiek zaproponować. Trudność polegała na lokalizacji gymu, który znajduje się na terenie bardzo starego klasztoru w Wilnie, a co za tym idzie – nie było mowy o jakichkolwiek planach budynku.

Dostaliśmy kilka zdjęć, odręcznie oznaczone odległości i szczere pytanie – Czy jesteśmy w stanie z tym cokolwiek zrobić? 

Exodus Sala

Exodus Sala 2


jerzy lewko exodus gym

„Panie Wojtku, rozumiem, że to z czym do Pana się zwracam jest z pogranicza fantastyki…”

— Jerzy Lewko, Exodus

W idealnym świecie, żeby rozpocząć projektowanie powinniśmy otrzymać plany sali. Ale problem z idealnym światem polega na tym, że naprawdę rzadko mamy z takim do czynienia. Zdjęcia i własnoręczne pomiary to dobry pakiet, żeby zacząć. Jeśli przed działaniem wstrzymują Cię plany, niepotrzebnie zwlekasz.

Identyfikacja wizualna gymu

Historia nazwy i jej rejestracji jest bardzo ciekawa. Jerzy miał trudności z litewskim urzędem, który ciągle odrzucał nazwy jego gymu (więcej opowiada o tym w naszym wideo z realizacji – OBEJRZYJ). Ostatecznie udało się zarejestrować nazwę EXODUS kilka dni przed rozpoczęciem naszego projektu.

Nie było możliwości, żeby Jerzy miał gotowy branding swojej marki, więc zwrócił się do nas z pytaniem – Czy jesteśmy w stanie w ramach dodatkowego zlecenia coś zaproponować? Nie mogliśmy zareagować inaczej niż podnieść rękawicę i z informacją o nazwie miejsca – EXODUS – rozpocząć projektowanie. 

exodus04 1

Brandbook bardzo usprawnia pracę projektową. W wersji minimalistycznej wystarczają nam logo w krzywych i kolory. W sytuacji takiej jak Jerzego, kiedy nie ma przygotowanej identyfikacji wizualnej, ale jest nazwa i wizja tego, co chcemy stworzyć na danej przestrzeni, możemy pomóc również w stworzeniu minimalnej wersji identyfikacji klubu. 

Wizualizacja klubu – branding i podział na strefy treningowe

„Wizja była na początku gdzieś tam głęboko w serduszku, a wy to po prostu z korzeniami wydarliście, przełożyliście mi w głowę, a później na papier” – mówi Jerzy. 

exodus01 1

Exodus Strez Strefa Treningu Funkcjonalnego

Exodus, stary klasztor i misja wsparcia ludzi w zmianie to elementy, z którymi Dawid zaczął projektowanie. Cały czas przyświecała nam myśl, aby wykorzystać tę niecodzienną możliwość, którą Jerzy uznawał za utrudnienie, i wykorzystać strzelistą bryłę obiektu.

Nawiązaliśmy też do rycerskości (zobaczcie, kto pilnuje sprzętu przy regale ;)) i zaproponowaliśmy hasło – steel sharpens steel – jako podkreślenie misji, którą przedstawił nam Jerzy. 

exodus03 2

„Jak otrzymałem wizualizację, od razu straciłem przytomność, a później jak odzyskałem, to jeszcze 3 dni nie mogłem rozmawiać” – Jerzy Lewko, Exodus.

exodus06 1

Każde miejsce treningowe to kolejny, niepowtarzalny projekt. Personalizację mamy w naszym DNA, a dzięki własnej produkcji jesteśmy w stanie wyprodukować i spersonalizować wiele elementów konstrukcji, które oddają unikalny charakter studia. Zabawa z kolorami, subtelnymi akcentami, które trenujący będą automatycznie utożsamiać z klubem to proces wykonywany ze snajperską precyzją. Nie wstawiamy logo wszędzie, gdzie się da i nazywamy to personalizacją. Personalizujemy detale, wzmacniając markę klienta. 

Projekt strefy fight i strefy treningu funkcjonalnego

Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ok. 160 m2 zaprojektowaliśmy 2 strefy treningowe: strefę fight pod treningi sztuk walk z matą, workami i siatką oraz nowoczesną strefę treningu funkcjonalnego. 

exodus08 1

Wybrane konstrukcje i rozwiązania treningowe 

  1. Dwa zespolone racki przyścienne (Wall Racks) ze ścianką storage, która ułatwia utrzymanie porządku na sali treningowej, obciążenie i akcesoria mają swoją miejsce blisko stanowisk treningowych (bardzo wygodne dla trenującego).
  2. Ramiona wielofunkcyjne: Power Arms – dodatek do racka, który pozwala na wykonanie w jednym miejscu np. treningu akcesoryjnego, niezwykle przydatne również w treningu eksplozywnym.
  3. Regał (Modular Storage) z wyciągami (z możliwością zaczepienia gum) – ogromna oszczędność miejsca, zwłaszcza gdy na jednej, niewielkiej przestrzeni trzeba zaplanować np. strefę fight i strefę do treningu oporowego.
  4. Wysięgniki do treningu plyometrycznego – Concentric Bars.

Exodus Strez Strefa Fight

Potrzeby, powierzchnia, sprzęt to nasz klucz wyposażenia stref treningowych. Dzięki spersonalizowanej produkcji dobieramy konstrukcję odpowiednią do Twoich potrzeb i powierzchni, którą dysponujesz. Jeśli masz niewiele miejsca, a np. potrzebny jest wyciąg, tak jak w przypadku Jerzego, łączymy go z regałem. Nieustawne konstrukcje, niezagospodarowane miejsce, z którym nie wiadomo, co zrobić? Nie z nami te problemy.

Exodus Strez Strefa Fight
Exodus Strez Strefa Cardio

szablon 1 strona

Zobacz zdjęcia z instalacji w Exodus Gym