Jak stary klasztor zmienić w klub sportów walki? Jak na niewielkiej przestrzeni zaplanować kilka stref treningowych? Jak wykorzystać niezwykły potencjał historyczny miejsca i wizję właściciela, który na sali treningowej zmienia ludzi? Poznaj Exodus – klub Jerzego – który mieliśmy przyjemność zrealizować w Wilnie.
Czy z tak ograniczonymi informacjami jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić?
Jerzy nie dowierzał, że z tak skromnymi materiałami będziemy w stanie cokolwiek zaproponować. Trudność polegała na lokalizacji gymu, który znajduje się na terenie bardzo starego klasztoru w Wilnie, a co za tym idzie – nie było mowy o jakichkolwiek planach budynku.
Dostaliśmy kilka zdjęć, odręcznie oznaczone odległości i szczere pytanie – Czy jesteśmy w stanie z tym cokolwiek zrobić?
„Panie Wojtku, rozumiem, że to z czym do Pana się zwracam jest z pogranicza fantastyki…”
— Jerzy Lewko, Exodus
W idealnym świecie, żeby rozpocząć projektowanie powinniśmy otrzymać plany sali. Ale problem z idealnym światem polega na tym, że naprawdę rzadko mamy z takim do czynienia. Zdjęcia i własnoręczne pomiary to dobry pakiet, żeby zacząć. Jeśli przed działaniem wstrzymują Cię plany, niepotrzebnie zwlekasz.
Identyfikacja wizualna gymu
Historia nazwy i jej rejestracji jest bardzo ciekawa. Jerzy miał trudności z litewskim urzędem, który ciągle odrzucał nazwy jego gymu (więcej opowiada o tym w naszym wideo z realizacji – OBEJRZYJ). Ostatecznie udało się zarejestrować nazwę EXODUS kilka dni przed rozpoczęciem naszego projektu.
Nie było możliwości, żeby Jerzy miał gotowy branding swojej marki, więc zwrócił się do nas z pytaniem – Czy jesteśmy w stanie w ramach dodatkowego zlecenia coś zaproponować? Nie mogliśmy zareagować inaczej niż podnieść rękawicę i z informacją o nazwie miejsca – EXODUS – rozpocząć projektowanie.
Brandbook bardzo usprawnia pracę projektową. W wersji minimalistycznej wystarczają nam logo w krzywych i kolory. W sytuacji takiej jak Jerzego, kiedy nie ma przygotowanej identyfikacji wizualnej, ale jest nazwa i wizja tego, co chcemy stworzyć na danej przestrzeni, możemy pomóc również w stworzeniu minimalnej wersji identyfikacji klubu.
Wizualizacja klubu – branding i podział na strefy treningowe
„Wizja była na początku gdzieś tam głęboko w serduszku, a wy to po prostu z korzeniami wydarliście, przełożyliście mi w głowę, a później na papier” – mówi Jerzy.
Exodus, stary klasztor i misja wsparcia ludzi w zmianie to elementy, z którymi Dawid zaczął projektowanie. Cały czas przyświecała nam myśl, aby wykorzystać tę niecodzienną możliwość, którą Jerzy uznawał za utrudnienie, i wykorzystać strzelistą bryłę obiektu.
Nawiązaliśmy też do rycerskości (zobaczcie, kto pilnuje sprzętu przy regale ;)) i zaproponowaliśmy hasło – steel sharpens steel – jako podkreślenie misji, którą przedstawił nam Jerzy.
„Jak otrzymałem wizualizację, od razu straciłem przytomność, a później jak odzyskałem, to jeszcze 3 dni nie mogłem rozmawiać” – Jerzy Lewko, Exodus.
Każde miejsce treningowe to kolejny, niepowtarzalny projekt. Personalizację mamy w naszym DNA, a dzięki własnej produkcji jesteśmy w stanie wyprodukować i spersonalizować wiele elementów konstrukcji, które oddają unikalny charakter studia. Zabawa z kolorami, subtelnymi akcentami, które trenujący będą automatycznie utożsamiać z klubem to proces wykonywany ze snajperską precyzją. Nie wstawiamy logo wszędzie, gdzie się da i nazywamy to personalizacją. Personalizujemy detale, wzmacniając markę klienta.
Projekt strefy fight i strefy treningu funkcjonalnego
Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ok. 160 m2 zaprojektowaliśmy 2 strefy treningowe: strefę fight pod treningi sztuk walk z matą, workami i siatką oraz nowoczesną strefę treningu funkcjonalnego.
Wybrane konstrukcje i rozwiązania treningowe
- Dwa zespolone racki przyścienne (Wall Racks) ze ścianką storage, która ułatwia utrzymanie porządku na sali treningowej, obciążenie i akcesoria mają swoją miejsce blisko stanowisk treningowych (bardzo wygodne dla trenującego).
- Ramiona wielofunkcyjne: Power Arms – dodatek do racka, który pozwala na wykonanie w jednym miejscu np. treningu akcesoryjnego, niezwykle przydatne również w treningu eksplozywnym.
- Regał (Modular Storage) z wyciągami (z możliwością zaczepienia gum) – ogromna oszczędność miejsca, zwłaszcza gdy na jednej, niewielkiej przestrzeni trzeba zaplanować np. strefę fight i strefę do treningu oporowego.
- Wysięgniki do treningu plyometrycznego – Concentric Bars.
Potrzeby, powierzchnia, sprzęt to nasz klucz wyposażenia stref treningowych. Dzięki spersonalizowanej produkcji dobieramy konstrukcję odpowiednią do Twoich potrzeb i powierzchni, którą dysponujesz. Jeśli masz niewiele miejsca, a np. potrzebny jest wyciąg, tak jak w przypadku Jerzego, łączymy go z regałem. Nieustawne konstrukcje, niezagospodarowane miejsce, z którym nie wiadomo, co zrobić? Nie z nami te problemy.