Co mówią o warsztacie?
Trenowałeś ze SZTANGĄ, ale nigdy w ten sposób
Czym jest Landmine University?
Landmine University (LMU) to ustrukturyzowany system treningowy, który jako główne narzędzie wykorzystuje tzw. landmine (półsztangę). LMU w ogólnym pojęciu to trening funkcjonalny ukierunkowany na zwiększenie eksplozywności oraz trening oporowy we wzorcach wykorzystujących naturalne rotacje ciała.
Mimo że landmine, potocznie zwany półsztangą, nie jest niczym nowym w siłowniach (pierwsze ‘’landmine’’ wchodziły na wyposażenie amerykańskich placówek już w połowie lat 80-tych) i dziś możemy ją znaleźć w wielu dobrze wyposażonych klubach, to do niedawna jej potencjał treningowy pozostawał w większości nieodkryty.
W ostatnich latach były zapaśnik i zawodnik futbolu amerykańskiego, a obecnie trener przygotowania motorycznego, założyciel Landmine University - Alex Kanellis - zaczął zmieniać sposób, w jakim myślimy o treningu landmine, nadając temu narzędziu zupełnie nowe oblicze.
Poznaj system, który stanowi pomost między klasycznym podnoszeniem ciężarów, a specyficznym dla sportu treningiem, wykorzystującym wzorce rotacyjne i elementy lokomocji.
Siła z rotacji - sportowy sukces
Filozofia Landmine University czerpie z tzw. teorii Spinal Engine spopularyzowanej w latach 80-tych przez prof. Serge’a Gracovetsky’ego z Uniwersytetu Concordia w Montrealu.
W dużym skrócie teoria ta zakłada, że głównym napędem układu ruchu jest nasz kręgosłup i jego rotacja, która inicjuje lokomocję.
Sugerował on, że zrozumienie i optymalizacja ruchu kręgosłupa mogą przyczynić się do poprawy efektywności ruchowej u ludzi.
Wykorzystaj spinal engine
Zmaksymalizuj swój potencjał treningowy, wprowadzając naturalne dla ciała rotacje pod sztangę i ciężary.
Generuj i rozprowadzaj moc w sposób optymalny, dzięki zrozumieniu jak działa spinal engine.
Trenuj w sposób umożliwiający rozwijanie umiejętności i cech specyficznych dla wybranych dyscyplin, w tym:
- siły rotacyjnej,
- stabilności,
- efektywnego przekazywania siły.
Dla kogo jest ten warsztat?
- trenerzy,
którzy chcą rozwinąć swój warsztat treningowy i efektywniej trenować swoich podopiecznych
- zawodnicy,
którzy wykorzystują siłę eksplozywną
- entuzjaści fitnessu,
którzy chcą być bardziej sprawni i szukają nowych wyzwań treningowych
Trenowałeś ze SZTANGĄ, ale nigdy w ten sposób
Czego się nauczysz?
Na całodniowych warsztatach poznasz metodykę Landmine University, czyli wykorzystanie tzw. półsztangi do skutecznego rozwoju siły eksplozywnej. Warsztat oprócz niezbędnej części teoretycznej, będzie podzielony na praktyczne bloki dedykowane poszczególnym wzorcom ruchowym.
- Seria Screwdriver
- Seria Jerk
- Seria Clean
- Seria Clean & Jerk
- Seria Split Snatch
- Zaawansowane aplikacje
- Alternatywne trenażery
Ten intensywny dzień pozostawi Cię z nowymi umiejętnościami i otworzy Ci oczy na niezliczone możliwości ich wykorzystania we własnym treningu lub Twoich podopiecznych.
Może odkryjesz także swoje słabe ogniwa, o których istnieniu nie zdawałeś sobie sprawy i zechcesz wprowadzić trening LMU do swojej rutyny, aby w konsekwencji cieszyć się większą sprawnością i koordynacją.
Dwubój olimpijski a przygotowanie zawodników
Bazą wyjściową dla ćwiczeń Landmine University są klasyczne ruchy wykorzystywane w dwuboju olimpijskim takie jak clean (zarzut), jerk (podrzut) czy snatch (rwanie), które niepodważalnie stanowią doskonały środek treningowy dla rozwoju mocy i dziś powszechnie wykorzystywane są w treningach przygotowania motorycznego sportowców wielu dyscyplin, gdzie eksplozywna ekspresja siły w jak najkrótszym czasie jest istotna.
Wolne tempo nauki
Jednym z problemów we wprowadzaniu elementów dwuboju do treningu oporowego zawodników niezwiązanych z podnoszeniem ciężarów jest ich krzywa uczenia się. Trenujący muszą poświęcić sporo czasu na doskonalenie techniki, zanim będą w stanie wykorzystać w pełni potencjał tych ćwiczeń.
Mało czasu, dużo do przepracowania
Dużym wyzwaniem trenera w przygotowaniu motorycznym sportowców jest nauczenie ich poprawnego i bezpiecznego wykonywania wzorców ruchowych, kiedy ma do dyspozycji grupę zawodników np. tylko przez 1 h 2 razy w tygodniu. Trener musi mieć pewność, że maksymalizuje każdą minutę czasu z podopiecznymi i nie poświęca go za dużo na wprowadzanie zbyt skomplikowanych wzorców ruchowych do już napiętego grafiku treningowego podopiecznych. Tutaj z pomocą przychodzi Landmine U, system który dowiódł, że jest w stanie zapewnić zbliżone rezultaty do ćwiczeń dwubojowych pod kątem rozwoju siły eksplozywnej, przy bardziej przystępnej dla zawodników metodyce nauczania.
Wzorce ruchowe podobne do tych ze świata sportu
Praktyka pokazała, że rotacyjne wzorce ruchowe wykorzystywane w LMU, są bardziej intuicyjne do wykonania dla sportowców, ponieważ bazują na tych samych ułożeniach ciała i pozycjach używanych przez zawodników na boisku, korcie, macie czy ringu. Przez co czas nauki niezbędny do opanowania w sposób bezpieczny pełnego potencjału tego narzędzia treningowego często jest krótszy.
realny sposób na mierzenie progresu
Zwiększanie wyników w zarzucie czy rwaniu daje Ci mierzalny i policzalny dowód na efekty treningu. Wykonując te ćwiczenia z landmine, jesteś w stanie w dokładnie ten sam sposób mierzyć swój progres, jednocześnie dokładając do tego wzorce rotacyjne, które odzwierciedlają realia rzutów czy wyprowadzania ciosów obecne w Twojej dyscyplinie.
Dzieci i młodzież a trening oporowy
Trening dla dzieci?
System Landmine U to doskonałe narzędzie do wprowadzania elementów treningu oporowego od najmłodszych lat.
Za sprawą mniejszego bezpośredniego obciążenia na ćwiczącym (sztanga jest zakotwiczona 1 końcem na ziemi, przez co odczuwalny ciężar jest znacznie mniejszy) oraz niskiemu poziomowi skomplikowania ćwiczeń, możemy wprowadzać eksplozywne i koordynacyjne wzorce ruchowe z minimalnym obciążeniem.
W ostatnich latach obserwujemy znaczny rozwój i popularyzację wiedzy z zakresu ogólnopojętego treningu siłowego dla sportowców i roli, jaką może on pełnić w zwiększaniu wydajności podczas rozgrywek.
Na rynku pojawia się coraz więcej świadomych trenerów, którzy oferują przygotowanie motoryczne początkującym sportowcom i trening ogólnorozwojowy ukierunkowany na wybraną dyscyplinę.
Landmine University Certified Coach
Cześć, nazywam się Dawid Mazur
jestem instruktorem poziomu 2 Landmine University, trenerem, członkiem Top Team Kettlebells Polska i projektantem sprzętu w zespole STreZ. Od wielu lat jestem związany z treningiem siłowym i sportami walki – zwłaszcza BJJ, boksem, muay thai.
Moje zainteresowanie LMU to wynik lat poszukiwań rozwiązań treningowych, które w sposób intuicyjny przeniosą się na prawdziwą funkcjonalność w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli praktyczne zastosowanie poza murami siłowni.
We wcześniejszych latach byłem bardzo mocno związany z różnymi systemami takimi jak m.in. CrossFit czy Hardstyle Kettlebells, ale to właśnie Landmine University okazało się dla mnie w ostatnich latach brakującym elementem układanki, którym chcę się Tobą podzielić.